Wednesday, 26 August 2015

Šri Lanka: Dramblingas kraštas

Jei paklaustumėte, kas pirmiausia šauna į galvą paminėjus Šri Lanką (apart arbatos žinoma), tai būtų dramblys. Tiek dramblių vienoj vietoj dar niekur neteko matyti. Vaikštančių gatvėmis, nešančių nešulius, nacionaliniuose parkuose, šventyklose. Kur nepažvelgsi  - drambliai bei drambliukai. 

Kad dramblys ypač svarbus Šri Lankos folklorui ir tradicijoms pasako tas faktas, kad per pačią švenčiausią šalies šventę (budistinę) – perveherą, kuomet Kandžio mieste yra išnešamas budos dantis, procesijos metu jis nešamas būtent ant dramblio, ir ne bet kokio, o karališkojo. Kiekvieną gegužę, per pilnatį, švenčiami budistų Naujieji metai, dantis nešamas aplink šventyklą saugioje skrynioje, žinoma, ant paties didžiausio ir gražiausio dramblio. Dramblius prižiūri specialūs varovai mahutai – paprastai žemiausio sluoksnio kaimo bernai, nuskurę ir nesiprausę, bet puikiai pažįstantys ir jaučiantys dramblius.
Kam įdomu į juos kasdienybėj žiūrėti? Mes išsiruošėm į Pinavelą - vienintelę pasaulyje dramblių prieglaudą. Aišku labai turistinė vieta, sakyčiau gan didelė bilieto kaina ir dar pastovūs prižiūrėtojų tampymai už rankovės ir siūlymai nusifotografuot su drambliu. Ne už dyką aišku. Norinčių beje netrūksta. 
Tą dieną kaip tik ir susipažinom su mūsų vairuotoju ir nauju kelionės draugu/asistentu/co-ordinatoriumi/gidu/visų pažįstamu Sangeedu. Jis pasiskaičiavo biznio planą ir susiderėjo, kad mus vežios po Šri Lanką ir likusias dienas. Tai labai įprastas dalykas. Čia galima nebrangiai pasisamdyti vairuotoją visai savaitei. Per dieną kainuoja apie 40 dolerių (gal ir dar mažiau geriau derantis? Man visą laiką atrodo, kad aš nepakankamai deruosi). 
Bet gi grįžkime prie dramblių. Šios prieglaudos kita atrakcija apart fotografavimosi su drambliais yra specialius unikalus popierius iš jų mėšlo. Turistai perką tą popierių labiau nei Luis Vuiton rankinukus per išpardavimą. 
Yra specialūs laikai, kada drambliukai maitinami ir maudomi upėje, todėl rekomenduojama atvažiuoti pagal grafiką norint ką nors įdomesnio pamatyti. Galima ir pačiam pamaitinti drambliukus pienu. 
Netoli tos prieglaudos yra siūloma pasijodinėti drambliais ir nuprausti juos upėje. Šri Lankos drambliai, kaip ir visų kitų Azijos šalių - Tailando, Indijos, Kambodžos ar Laoso drambliai yra mažesni nei Afrikiniai. Be to labai retas dramblys turi iltis. Dramblių šeimas sudaro tiktai moteriškos lyties gyvūnai. Dažniausiai močiutė, mama ir vaikai. Vyriškos lyties drambliai yra poligamiški ir vaikšto iš bandos į bandą. Mūsų dramblytė buvo vardu Monika. 
Mes su drauge labai gražiai pasidalinom pareigas. Ji jodinėjo, o aš vėliau prausiau. Prausimas vyksta smagiai. Paimi kokoso lukštą ir kasai drambliuką. Mane dar paragino, kad aš per švelniai braukau. Atsigulęs upėje milžiniškas gyvūnas atrodė itin ramus ir patenkintas. Vėliau dar apipurškė mus vandeniu. Viena smagiausių akimirkų iš mano kelionių. 

No comments:

Post a Comment