Monday, 30 January 2012

Vartojimas

Negali teigti, jog Murakamis nėra genijus. Štai ką jis kartą yra tarstelėjes:

Pagaliau juk gyvename pažangioje kapitalistinėje visuomenėje. Vartojimas yra jos žaidimas, didžiausia dorybė. Politikai vadina tai "vartojimo ištobulinimu". Aš vadinu šį žaidimą beprasmišku eikvojimu. Nuomonės skirtingos. Bet jos nekeičia mūsų gyvenimo būdo. Jei man nepatinka, galiu kraustytis į Bangladešą arba Sudaną. Bet aš anaiptol netrokštu gyventi nei Bangladeše, nei Sudane. Todėl dirbu toliau.

Štai taip be jokios priežąsties vieną dieną mąsčiau apie vartojimą ir kapitalistinę visuomenę. O dar gal ir knyga Emigrantės dienoraštis paveikė. Joje aprašoma labai jau nekokia mūsų tautiečių Anglijoje buitis. Susidarė įspūdis, kad anot autorės, blogiau turbūt tik Sudane.  

Man atrodo, kad požiūris į kapitalizmą priklauso nuo to ar tu esi turtuolis, važinėjantis naujausiu Lamborgini, ar varguolis valantis dangoraižio langus beigi stebintis korporacinį pasaulį iš kitos stiklo pusės. Vieni turtėja nieko atrodo nedarydami, kiti dirba tam, kad pastarieji turtėtų. Iš tiesų turto progresija yra gan įdomi, nes kuo daugiau turi - tuo daugiau gauni dykai. 

Aš save priskiriu prie neapsisprendusiųjų.

Iš vienos pusės man labai patinka Follow the Road arba Dviračiais per Aziją poros. Spjovę į vakarietiško pasaulio džiaugsmus ir patogumus ir pasirinkę gyventi savaip. Keliauja, gyvena ten, kas pakeliui priima arba šiaip kur pasitaiko, džiaugiasi saule ir lietumi, pažįsta pasaulį ir žmones. O ką jau bekalbėti, kad savaime suprantama nedirba, tačiau puikiai verčiasi. Be to jų ir reikalavimai mažesni. Ir arkliui aišku, kad kokioj rojaus saloj ar laukiniam paplūdimy tikrai nereikia aukštakulnių, naujausio BMW, pudros, lūpdažio, iphono... Tiesą sakant visas šis turtas atrodo ir beprasmiškas pinigų išmetimas balon. Gerbiu ir žaviuosi jų gyvenimo būdu. 

Na, bet štai pavyzdžiui mane labai veža ir tokie žmonės kaip Liudvikas Andriulis ir Andrius Užkalnis. Absoliutūs materialistai ir tuo didžiuojasi. Tiek arogantiški, kad su pasididžiavimu dalija nuomones apie vartojimo džiaugsmus, pasakoja apie prabangius viešbučius ir šiaip pinigų teikiamą palaimą. Jie irgi keliauja į rojaus salas, tačiau biznio klase ir gyvena 5 žvaigždučių viešbutyje, kokiam trisdešimtam aukšte. Ir man jų požiūris prie širdies. Bent jau tikrai kur kas labiau patinka nei antikapitalistų inkštimas apie neteisingą pajamų skirstymą ir skurstančius 99% planetos gyventojų. Jų turtas turbūt neprilygs tam 1% net kartu sudėjus ir padauginus iš 1000. Kažkodėl man džiugu dėl to, kad žmonės žino kaip pasidaryti pinigų ir kaip juos švaistyti. Jei kažkam nusišypsojo laimė būt turtingam arba jis savo proto ir sugebėjimų dėka toks tapo, argi tai blogai? 

Štai kai kurie žmonės turi svajonę ir tikslingai jos siekia. Jų noras būti turtingais, pripažintais ir vairuoti BMW. Tokiais ir tampa. Kas nenori - tas netampa. Galima gyvenimu džiaugtis ir be pinigų beigi vairuoti dviratį. 

Kiekvienam savo... O jūsų koks požiūris tuo klausimu? 

2 comments:

 1. Meleonas laidų LT rodo kokie MES vargšai, o kokie JIE turtingi. Viskas būtų gerai, jei tie JIE nesakytų, kad gyvena kaip kokie 50% LT gyventojų. Lai turi, iš manęs asmeniškai neatima, sumoku mokesčius ir sėdžiu rami, viskas kas lieka yra tik mano.
  Apie vartojimą kaip apie kultūrą. Tie kurie rėkia 'vajai vajai kaip blogai tiek vartoti' tai daro lygiai tą patį, perka naujus kompus, telefonus, tikrai nevaikšto su '90-ųjų džinsais ir t.t. Kam apsimetinėti, kam čia taip jau įdomu koks tu esi. Visi mes vartojam, nuo elementarių dalykų išgyvenimui iki tų kurie mums teikia malonumą ar kažkokias privilegijas.
  Labai smagu, kad atsiranda tokių žmonių kurie meta visą tą šiuolaikinę visuomenę ir keliauja kitaip. Ir aš norėčiau, bet ne dėl to, kad atsikratyčiau kažko vartotojiško savyje, o todėl kad pažinčiau kitokį pasaulį, realų, kaip tikrai ten gyvena žmonės, bet ne per 5* prizmę.
  Kas turi svajonių, tas siekia ir jas įgyvendina. O kas ne, piktinasi tais kurie savas pasiekia :)

  ReplyDelete
 2. Va būtent. Visiškai pritariu. Savęs reik žiūrėti, o ne piktintis kitais.
  Be to, kažkodėl komunizmas, kai visi lygūs nepriklausomai nuo to ką daro ir ar išvis ką nors daro, kažkodėl tik teoriškai atrodo labai puiki idėja. O kai pradedi visus lyginti ir vienodinti, vistiek vieni gaunasi lygesni nei kiti. :)

  ReplyDelete