Thursday, 17 February 2011

Lietaus ir griaustinio Dievų palikuonys Majai

Šiuolaikiniai majai, tie patys iš ovalinių trobelių, dengtų palmių lapais, tikėtina, mažai skiriasi nuo savo protėvių, kurie irgi augino kukurūzus ir sizalį, gaudė žuvį ir turguje pardavinėjo vaisius. Pasikeitė grožio idealas, kurio atributais iki konkistos buvo įkypos akys ir suplota kaukolė. Tačiau, galbūt, tos dirbtinai sukeltos deformacijos (mažyliui virš akių pakabindavo akmeninį rutuliuką, o galvą spausdavo lentutėmis) buvo privalomos tik viršutiniams visuomenės sluoksniams? Nepriklausomai nuo to, kiekviename žingsnyje sutinkami veidai su priplota kakta, stipriai išsikišusia kumpa nosimi ir apvalainu smakru – be jokių abejonių yra veidai iš reljefų ir iliustruotų kronikų. Žemaūgiuose Jukatano pusiasalio gyventojuose, su jų mažytėmis kojomis ir siaurais delnais, yra kažkas vaikiško. Neįtikėtino švarumo medvilniniai baltiniai. Moteris klostytomis sukniomis, apvedžiotomis baltais apsiuvais, ir laisvais marškiniais jau su spalvotu apsiuvinėjimu aplink apykaklę, trumpas rankoves ir apačioje. Platūs ryškių stambių žiedų apvadai. Ir, kaip Diego Rivieros freskose, - stipriai kontrastuojantys su drabužių baltumu tamsūs veidai, tamsūs pečiai, tamsios vaikų, pritaisytų prie motinų nugarų, galvutės.
Ispanai sunaikino paišytas kronikas ir išnaikino išsilavinusius gyventojų sluoksnius. Liko liaudis molio trobelėse – liaudis, ant kurios palinkusių pečių sukūrė naująją kultūrą.

Jan Jozef Szczepanski "Mūsiškiai ne mūsiškiai" (1984, Nasze nie nasze)

3 comments:

 1. Bet ko tik žmonės neprisigalvoja, kaip tik neluošina vieni kitų.Japonių kojos, indų pamestinukai užauginti narvuose, kad atrodytų kaip bezdžionės ir rinktų išmaldą, apipjaustymai, dantų rovimai, pjaustytos tatuiruotės ir t.t. Lietuvoje gyventi yra labai gerai.

  ReplyDelete
 2. Tai jau tikrai. Indai bent is skurdo luosinasi. O cia matote deformacija buvo budinga virsutiniams sluoksniams...
  Bet kai pagalvoji, kaip nuo aukstu kulniuku susideformuoja kojos, tai ir vakaru kultura ne ka geriau. Vien i Victorija Beckam uztenka paziuret, kuri net operacijas daresi, bet vistiek ant 20 cm aukstakulniu strakalioja. :)

  ReplyDelete
 3. Tikrai Victorija perlenkė lazdą, tas iškrypęs kauliukas vėliau kaip senatvėje skauda ( senolės pasakojo) ir baisiai atrodo, nei avalynės nepritaikysi. Tai greičiausiai tiesa, kad ji daug nuskausminamųjų geria dėl pėdų skausmo.

  ReplyDelete